Zbigniew Wolak, urodzony 2 grudnia 1957 roku w Dębicy, to wybitny polski duchowny rzymskokatolicki, który zyskał uznanie jako doktor habilitowany filozofii. Jego praca naukowa i dydaktyczna jest na wysokim poziomie, co sprawia, że jest cenionym wykładowcą.
Obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie angażuje się w edukację na Wydziale Teologicznym, szczególnie w Tarnowie.
Życiorys
Zbigniew Wolak pochodzący z parafii św. Jadwigi w Dębicy, rozpoczął swoją edukację w 1976 roku, kiedy to zdał maturę i podjął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Po zakończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, 23 maja 1982 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Jerzego Ablewicza.
W latach 1987–1993 kontynuował naukę, zdobywając wiedzę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 1991 roku uzyskał magisterium oraz licencjat z filozofii. Jego studia zakończyły się obroną rozprawy doktorskiej, zatytułowanej Neotomizm a szkoła Lwowsko-Warszawska (analiza wzajemnych oddziaływań), którą pisał pod okiem ks. prof. Michała Hellera.
Od 1993 roku pełni rolę wykładowcy na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej, obecnie znanym jako Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Sekcja w Tarnowie. W 2006 roku uzyskał habilitację w dziedzinie filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, na podstawie rozprawy pt. Koncepcje analogii w Kole Krakowskim. Równocześnie od 2006 roku aktywnie uczy na Wydziale Filozoficznym tego samego uniwersytetu oraz w Instytucie Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.
W swoim dorobku zawodowym ks. Wolak koncentruje się na zagadnieniach związanych z logiką i filozofią, zwłaszcza w kontekście filozofii logicznej. Dodatkowo, wykazuje zainteresowanie filozofią przyrody oraz filozofią nauki. W 2021 roku został odznaczony godnością kanonika honorowego kapituły wojnickiej.
Wybrane publikacje
Wśród licznych osiągnięć Zbigniewa Wolaka, szczególnie istotne są jego publikacje. Poniżej znajduje się lista wybranych tytułów, które ilustrują jego wkład w dziedzinę filozofii i teologii:
- Koncepcje analogii w Kole Krakowskim, Tarnów 2005,
- Logika i metafilozofia, Tarnów-Kraków 1995,
- Neotomizm a Szkoła Lwowsko-Warszawska, Kraków 1993.
Przypisy
- Kuria, Portal Diecezji Tarnowskiej - Nominacje nowych kanoników [online], diecezja.tarnow.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
- a b Pracownik | Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], oldwww.upjp2.edu.pl [dostęp 12.02.2021 r.]
- Oficjalny serwis internetowy parafii PW NMP Częstochowskiej w Bogumiłowicach - Ks. dr hab. Zbigniew Wolak - współpracujący z naszym serwisem parafialnym [online], bogumilowice.diecezja.tarnow.pl [dostęp 12.02.2021 r.]
- Redakcja, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi [online], Dziennik Polski, 14.06.2010 r. [dostęp 12.02.2021 r.]
- AdamA. Nita AdamA. (red.), Schematyzm diecezji tarnowskiej 2011/2012, Tarnów 2011, s. 157.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Janusz Sok | Grzegorz Baran (duchowny) | Wojciech KałamarzOceń: Zbigniew Wolak (ksiądz)